OLED displeje jsou tu s námi už řadu let. V televizorech a mobilních telefonech se s nimi setkáváme takřka na denní bázi. Dlouhou dobu jsme ale čekali na jejich rozšíření v počítačovém průmyslu. Změní se konečně doba a budeme moci OLED využívat i pro hraní her a práci?
OLED displeje – nejkvalitnější zobrazení šetrné pro naše oči
Technologie OLED není žádnou přelomovou novinkou. První funkční OLED diody vyrobila společnost Kodak už v roce 1987. Fungovaly díky umístění organické vrstvy mezi dvěma póly vodiče, kde interakcí elektronů a „děr“ došlo k emisi světla. Tato organická vrstva také dala OLED svůj název – Organic Light Emitting Diode.
V mobilních telefonech a televizích se s OLED displejem setkáváme běžně. Do počítačových monitorů a laptopů ovšem dlouhou dobu nepronikly. To se teď mění. Revoluci představuje firma Phillips, která jako první dodává na trh OLED monitor s označením 27E1N8900.
První PC monitor s OLED displejem
Philips svůj model 27E1N8900, zaměřuje na profesionální a firemní použití. Spíše než hráči videoher ho ocení uživatelé zvyklí na dlouhou práci u počítače.
Monitor má uhlopříčku 26,9 palce (čili o dva milimetry menší, než u obvyklých 27″) a rozlišení 3840 x 2160 4k, inzerovanou dobu odezvy 0,1 ms G2G, kontrastní poměr 1 milion:1, jas 250 cd/m2 (SDR) a pozorovací úhly 178/178.
Obrazovka má široký barevný gamut s udávaným 99,7% pokrytím DCI-P3 a 99,6%. K dispozici má také řadu přednastavených barevných režimů včetně DCI-P3 a Adobe RGB.
Zabudovaný OLED panel zvládne na celé ploše trvale jas 250 cd/m², špičkový jas pro HDR obsah je 540 cd/m².
Zlepšení produktivity
Monitor 27E1N8900 Philips disponuje integrovaným přepínačem KVM MultiClient, díky kterému můžete ovládat dva samostatné počítače pomocí jedné sestavy monitor-klávesnice-myš. Praktické tlačítko na monitoru vám umožní rychlé přepínání mezi zdroji. Tuto funkci využijete zejména u sestav, které vyžadují výpočetní výkon dvou počítačů nebo sdílení jednoho velkého monitoru pro zobrazení ze dvou různých počítačů.
Dohromady monitor disponuje připojením skrze 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 1x USB typu C (s režimem DP Alt a 90W napájením), HDMI 2.0 (dva vstupy) a DisplayPort 1.4. K dispozici je také 4portový rozbočovač USB 3.2 se zvukovým výstupem.
Jasný obraz
Díky OLED pixelům monitor na rozdíl od LCD nabízí skutečně černý zhasnutý bod bez „svatozáří“ kolem světlých objektů. Dále vykazuje minimální rozmazání v pohybu, odezva Rise + Fall je udávaná 0,1 ms.
Samozřejmostí je podpora 10bitových barevných složek na vstupu. Monitor je již od výrobce nastavený na barevnou odchylku DeltaE < 1 a podporuje tzv. SmartUniformity zajišťující, že jas po celé ploše bude v toleranci 93–105 %.
Polohovatelnost
Monitor má pokročilé možnosti polohování s nastavením výšky v rozsahu 130 mm a také pivot pro otočení na výšku. Podporuje režimy Picture By Picture (PbP) pro "Multi View" a nabízí plný rozsah nastavení náklonu, výšky, natočení a otočení stojanu.
Překvapivě nízká cena?
Philips 27E1N8900 se na asijské a severoamerické trhy uvedl za katalogovou cenu 7000 čínských jüanů (přibližně 1070 USD). To u nás po připočtení DPH odpovídá ceně asi 30 tisíc Kč. Tak nízká částka dělá z modelu 27E1N8900 velmi atraktivní produkt do každé dobře vybavené kanceláře.
Na asome.cz budete moci monitor Philips 27E1N8900 zakoupit již brzy. Podívejte se na naši další nabídku monitorů.